KONYA BOZKIR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ENGELSİZ İSTİHDAM PROJEMİZ MÜLAKATTA

ENGELSİZ İSTİHDAM PROJEMİZ MÜLAKATTA

KOP Sosyal Gelişim Programı ( KOPSOGEP ) 2019 yılı Mali Destek Programları kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından başvurusu yapılan " Engelsiz İstihdam " projemiz değerlendirmenin ilk aşamasında yeterli puanı alarak mülakata kalmıştır.

 

Engelsiz İstihdam Projesi ile;

 

Ülkemizde dezavantajlı bireylerin istihdamına yönelik kamu kurumu ve özel iş yerleri ile şirketlerdeki çerçeve yasalarla belirlenmiştir. 4857 sayılı İş Kanununun 30 uncu maddesinde öngörülen kota sistemi kapsamında;

-50 veya daha fazla işçi(tarım ve orman işletmelerinde 51 veya daha fazla) çalıştırdıkları;
-Özel sektör işyerlerinde % 3 engelli,

-Kamu işyerlerinde ise % 4 engelli ile % 2 eski hükümlü veya terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralanan işçiyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler.

Bu durum genellikle nüfus yoğunluğu fazla olan veya sanayi yoğunluğu fazla olan şehirlerde görülmektedir. Özellikle nüfus yoğunluğu az olan yerleşim yerleri ilçeler (Bozkır) gibi yerlerde özellikle dezavantajlı bireyler istihdamı konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu proje kapsamında ilçemizdeki resmi kurum ve kuruluşların dezavantajlı bireylerin istihdamı ayrıca topluma kazandırılması hedeflenmektedir. Bu amaçla resmi kurum ve kuruluşlar aracılığıyla dezavantajlı bireylere sorumluluk bilincini aşılamak ve toplumun bu bireylerin farkına varmasını sağlamak amaçlanmıştır. Bu sebeple KOPSOGEP kapsamında gerçekleştirmeyi planladığımız "ENGELSİZ İSTİHDAM" başlıklı projemizin amaçları aşağıdaki gibidir;

1.    Bozkır ilçesinde eğitim gören özel eğitim öğrencilerini içeren hedef kitlemizin sosyal hayata adaptasyonunu sağlamak.

       2.    Dezavantajlı grupların özgüven kazanmasını sağlamak.

       3.    Hedef kitlemize karşı oluşmuş ön yargıları kırmak, değiştirmek.

       4.    Öğrencilerimizin sosyal iletişim becerilerine yönelik eğitim verilmesi.

       5.    Dezavantajlı bireylerin özellikle kırsal kesimlerde istihdamını sağlamak.

       6.    Bölgesel farkındalığı oluşturmak ve arttırmak.

       7.    Bu bireylerin halk eğitim bünyesinde  hijyen eğitimi almalarını sağlamak.

       8.    Projenin broşürleri hazırlanarak tanıtımının yapılması.

       9.    Özel Eğitim Öğrencilerine mesleki rehberlik yapılarak üretim yapabilmelerini sağlamak.

      Bu projenin hazırlanmasında emeği geçen idarecilerimize ve projede yer alan Özel Eğitim Öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

 


Demirasaf Mahallesi Demirasaf Cad. No 53 BOZKIR KONYA - 0 332 426 16 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.