KONYA BOZKIR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"EĞİTİMDEN ÜRETİME TARIM" ÇALIŞTAYININ AÇILIŞI BAKANIMIZ SAYIN MAHMUT ÖZER'İN TEŞRİFLERİ İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ26-28 Haziran 2022 tarihlerinde yapılacak olan "Eğitimden Üretime Tarım" Çalıştayının açılış programı, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer ve protokolün katılımlarıyla Selçuklu Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'mızın söylenmesinin ardından "Tarım Alanı Eğitimi" isimli tanıtım videosu izlendi. 

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy yaptığı konuşmada Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesinin yürüttüğü projelerden ve çalışmalardan bahsederek üniversite olarak ülkemizin tarımsal üretimine katkı sunmayı hedeflediklerini söyledi. Ülkemizin tarım alanında çok iyi bir noktaya gelmesi konusunda sorumluluk almayı bir görev olarak gördüklerini ifade etti.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider de konuşmasına Konya'nın medeniyetimiz için çok önemli bir yer olduğunu vurgulayarak başladı. Büyük bir tarım ülkesi olan Türkiye'mizin tarımsal üretim konusunda çok önemli ilerlemeler kaydettiğini ifade etti. Mesleki eğitimin bu anlamda çok önemli bir rol üstlendiğini söyleyerek Eğitimden Üretime Tarım Çalıştayının hayırlı olması temennisinde bulundu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise Konya'nın tarihi 10 bin yıl öncesinde uzanan bir tarım şehri olduğunu söyledi. Bu çalıştayda eğitim ve tarımın bir araya getirildiğini belirterek çalışmanın önemine dikkat çekti. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in mesleki eğitime verdiği öneme de değinen Altay, Eğitimden Üretime Tarım Çalıştayının Konya'mıza ve ülkemize hayırlı olmasını temenni etti.

Konya Milletvekili Orhan Erdem ise konuşmasında son dönemde tüm dünyanın gündeminde olan "gıda güvenliği" konusuna dikkat çekti. Mesleki eğitimin burada çok önemli bir rol üstlendiğini de belirterek bu noktada çok önemli çalışmalara öncülük eden Bakanımız Mahmut Özer'e teşekkür etti. Bir tarım şehri olan Konya'mızda gerçekleştirilen bu çalıştayın hayırlı olmasını diledi.

Valimiz Sayın Vahdettin Özkan da konuşmasında tarımın hiçbir zaman önemini kaybetmemesi ve hayatla iç içe bir alan olması sebebiyle stratejik bir öneme sahip olduğunu söyledi. Tarımsal üretimin eğitimle birlikte ele alınmasının çok önemli olduğunu belirterek bu çalıştayın önemine dikkat çekti. Projenin sonuçlarının yaşam kalitemizi artırıcı sonuçları olmasını temenni ederek çalıştayın hayırlı olmasını diledi. Bakanımız Mahmut Özer başta olmak üzere bu vesile ile Konya'mıza gelen tüm konukları ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer de konuşmasında Türkiye'de 123 tarım alanı olan meslek lisesini Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte ortak yönettiklerini belirterek konuşmasını şöyle devam ettirdi: "İş birliği kapsamında 23 tarım alanı olan meslek lisesini daha 2022-2023 eğitim öğretim yılında aktif hale getireceğiz. Dolayısıyla 146 tarım alanında eğitim veren meslek lisesiyle tüm Türkiye'de tarım alanında ihtiyaç duyulan insan kaynağını birlikte yetiştireceğiz. Tarım liselerimizin yaklaşık 4 milyon metrekarelik bir uygulama alanı var. Artık bu uygulama alanındaki tüm tarımsal ürünleri yine Tarım Bakanlığımızla koordineli bir şekilde planlayarak, üreterek tüm okullarımızın giriş kısmında bir satış reyonu koyarak vatandaşlarımızın düşük fiyatla hizmetine sunacağız."

Konuşmasında Eğitimden Üretime Tarım çalıştayının önemine de dikkat çeken Bakanımız, sözlerini Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'ye, Bakan Yardımcımız Sadri Şensoy'a, Valimiz Vahdettin Özkan'a, Konya Milletvekilimiz Orhan Erdem'e, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Uğur İbrahim Altay'a, Selçuk Üniversitesi Rektörü Metin Aksoy'a ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener'e teşekkür ederek tamamladı.

Bakanımız Sayın Mahmut Özer ve beraberindekiler, çalıştayın açılış programının ardından Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında düzenlenen "Mesleki Eğitimi Tercih Eden Öğrencileri Destekleme İş Birliği Protokolü"nün imza törenine katıldı.

Bakanımız Sayın Mahmut Özer Konya'da son olarak Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfını (SOBE) ziyaret etti. Burada eğitim alan öğrencilerle ve velileriyle sohbet etti. Öğrencilerin el becerilerini geliştirme çalışması yaptıkları sınıfları gezerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

27-06-202227-06-202227-06-202227-06-202227-06-202227-06-202227-06-202227-06-2022

Demirasaf Mahallesi Demirasaf Cad. No 53 BOZKIR KONYA - 0 332 426 16 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.